Komin w domu jednorodzinnym
Palimy świadomie
Spalamy ekologicznie
Dlaczego dom z kominem
Koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody to stała i wysoka pozycja w domowym budżecie. W dodatku wyboru sposobu ogrzewania dokonuje się na całe lata, a zmiana jest kłopotliwa i kosztowna. Dlatego decyzję o sposobie ogrzewania należy podejmować uwzględniając konkretne uwarunkowania. I warto zachować asa w rękawie, czyli komin. Bo komin to:
Bezpieczeństwo.
Komin to wydatek rzędu 1-2% kosztów budowy. Tak więc za niewielkie pieniądze można uzyskać pewność, że w każdej sytuacji będziemy mogli dom ogrzać. I chodzi nie tylko o klęski żywiołowe, ale też np. niespodziewaną awarię np. pompy ciepła akurat w Sylwestra.
Uniwersalność.
Nowoczesne kominy oferują możliwości kotłów na różne paliwa tak, że w trakcie użytkowania domu można zmienić kocioł. Szczególnie godne polecenia są systemy powietrzno-spalinowe odporne na pożar sadzy, które pozwalają na niezależne doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz budynku. W ten sposób unika się strat ciepła.
Ekonomika.
Ekologiczne paliwa stałe jak pelety są jednym z najtańszych źródeł energii. Kominek jest niezastąpiony w sezonie przejściowym, który w naszym klimacie potrafi być bardzo długi.
Komfort i dobry nastrój. Każdy potwierdzi, że ciepło i blask kominka , pomaga stworzyć prawdziwie domową atmosferę, odpręża i pozytywnie działa na ludzką psychikę – tak jest już od tysięcy lat.
Ekologia.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w kotłach c.o. i kominkach spalanie drewna i biomasy jest neutralne pod względem emisji CO2 i jest niskoemisyjne. Istnieją rozwiązania, które emisję szkodliwych pyłów redukują niemal do zera przy minimalnym nakładzie energii. W krajach starej Europy powstaje właśnie rynek elektrofiltrów przeznaczonych do małych kotłów na biomasę i kominków. Ich skuteczność dochodzi do 98% przy około 30 watach zużywanej energii. Czy oznacza to, że komin może być ekologiczny? Tak, jeśli spalać będziemy biomasę w nowoczesnych kotłach:
- spalanie biomasy (drewno, pelety, zrębki, itp.) jest neutralne dla bilansu CO2, a więc przyczynia się do powstania efektu cieplarnianego
- spalając biomasę w nowoczesnych kotłach i doposażając je w elektrofiltry praktycznie można wyeliminować niską emisję (skuteczność odpylania 90-98%)
- biomasę produkuje się lokalnie, transportuje na krótkie odległości. Jej produkcja, pozyskanie, transport, itp. jest prosty, całkowicie przejrzysty i bez ubocznych skutków dla środowiska. Nie ma tutaj możliwości powstania skutków ubocznych, czy ukrywania prawdziwych całkowitych kosztów środowiskowych, (jak np. przy produkcji paneli fotowoltaicznych.) Nie ma problemów z recyclingiem – popiół może być nawet nawozem. Produkcja biomasy zapewnia się powstawanie lokalnych miejsc pracy akurat tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
Komin zapasowy
Nawet jeśli w tej chwili uważamy, że nie potrzebujemy kominka, że nie będziemy mieli ochoty się koło niego krzątać (gromadzić opał, palić, czyścić), że jest nie ekologiczny, itp. Warto rozważyć „kominek na wszelki wypadek” lub choćby „komin zapasowy”, awaryjny, do którego zawsze można dokupić i podłączyć choćby prostą kozę. Działa bez prądu i dostępu do sieci. Mówimy o tym w roku normalnej zimy, z mrozem i śniegiem, trwającej ponad miesiąc. Nie była to zima stulecia, ale w jej trakcie biliśmy rekordy zapotrzebowania na energię elektryczną. Sytuację ratował import prądu z Niemiec. A co będzie, kiedy Niemcy wyłączą kolejne elektrownie atomowe, bo ten plan wciąż realizują. Warto zainwestować ok. 1% wydatków na budowę domu w ten rodzaj własnego bezpieczeństwa. Może powinniśmy wprowadzić do projektowania pojęcie komina zapasowego?
Zalety posiadania komina w domu:
- kominek to całkowicie niezależne źródło ciepła, pomaga stworzyć prawdziwie domową atmosferę, odpręża i pozytywnie działa na ludzką psychikę – już od tysięcy lat
- pozostawia możliwości zmiany sposobu ogrzewania w przyszłości
- spalanie paliw stałych jest w dalszym ciągu najtańszym źródłem ciepła a po dokonaniu odpowiednich inwestycji może być eklogiczne
- kominy działające jako systemy powietrzno-spalinowe dodatkowo oszczędzają energię
- dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań spalanie biomasy jest neutralne pod względem emisji CO2 i praktycznie nie daje emisji szkodliwych pyłów